Dönüşüm Bilim Proje
Herkes için Matematik TIRI

Bornova Belediyesi, herkese hayatın her alanında matematiği kullanma becerisi sağlamayı hedefleyen emekli öğretmen Nurten Alpaslan’ın ‘Matematik Sergisi’ni  Bornovalılar ile buluşturdu. “Herkes İçin Matematik” tırı projesi kapsamında Bornova’ya gelecek olan gezici sergi 19 Ağustos- 13 Eylül arası ilçenin 5 farklı noktasında açtı.

Bornova Belediyesi, Türkiye’de ve uluslararası alanlarda bir ilk olan, herkese hayatın her alanında matematiği kullanma becerisi sağlamayı hedefleyen emekli öğretmen Nurten Alpaslan’ın Matematik Sergisi’ni Bornovalılar ile buluşturdu. 19 Ağustos- 13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi ilçenin 5 farklı noktasında 17:00-22:30 saatleri arasında açıldı.

Nurten Alpaslan, “Herkes İçin Matematik” öğrenme modeli ile, Dünya’da 450 proje arasından Türkiye’den kabul edilen tek proje olarak Fransa’nın Nancy şehrinde düzenlenen Science&You 2015 Kongresi Forumu’nda yer aldı.

“Herkes İçin Matematik” Tırı projesi kapsamında Bornova’ya gelecek olan sergi, eğitim modeliyle çocuk ve yetişkinlerin matemetik bilimine merakını uyandırmak ve  matematiği sevdirmeyi amaçladı. Herkesin matematiğin ilginç yönlerini keşfedebileceği segide, Nurten Alpaslan’ın ürettiği birbirinden ilgi çekici özel materyaller yer aldı.

İlçede 5 ayrı noktada açıldı

Matematik tırı, 19,21,22,23 ve 24 Ağustos 2019 tarihlerinde Çamdibi Atatürk Parkı içinde bulundu. 26,27 Ağustos’ta Pınrbaşı Cumhuriyet Meydanı’nda geçen sergi, 28,29 Ağustos tarihlerinde de Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi Binasının yanında vatandaşlarla buluştu. 2 ve 3 Eylül 2019 tarihleri arsında Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti önünde bulunacak olan sergi, 4 ve 5 Eylül tarihlerinde de aynı alanda Amfi Tiyatro tarafına geçti. Son alarak ise 11,12 ve 13 Eylül tarihlerinde Bornova Cumhuriyet Maydanı’nda açıldı.